| Yeter Vurmayın Adam Öldü Apple'dan Flash'a Bir Darbe Daha |

Yeter Vurmayın Adam Öldü: Apple’dan Flash’a Bir Darbe Daha! Azim Köse tarafından 17 saat önce önce eklendi.

16 Haz

yeter-vurmayin-adam-oldu-apple-dan-flash-a-bir-darbe-dahaApple’ın yıllar önce savaş açtığı ve mobil platformlardan sildiği Adobe Flash’a bir darbe de masaüstünde geliyor. Apple’ın yeni işletim sistemi macOS Sierra’daki özelliğe birlikte göz atalım…

Apple’ın Adobe Flash ile mücadelesi iPhone’un ilk ortaya çıktığı 2007 yılına kadar dayanıyor. Steve Jobs’ın uygulama geliştiriciler ile Apple arasına 3. parti bir yazılımı sokmak istememesi iOS’ta hiçbir zaman Adobe Flash desteği bulunmamasıyla sonuçlandı. Hatırlıyorum da iOS’un ilk yıllarında Flash desteği olmaması büyük bir eleştiri konusuydu, bugün Flash soran bile yok…

 Mobil Dünyadan Kovuldu, Şimdi Sıra Masaüstünde Mi?

Zaman Steve Jobs’ı ve Apple’ı haklı çıkardı ve sistem kaynaklarını tüketen, mobil cihazlarda başarılı bir deneyim sunmayan, güvenlik açıkları ve kararlılık sorunları olan Adobe Flash mobil dünyadan tabiri caizse kovuldu! Zaten bir süre sonra onlar da bu işin olmayacağını anlayarak Adobe Flash’ı mobil cihazlar için geliştirmeyi durdurdu. HTML5’in yaygınlaşmasıyla birlikte görünen o ki Adobe Flash masaüstü platformlardan da yavaş yavaş kovulacak. Hatta bazı kullanıcılar arasında bu çoktan başladı bile.

safari-10-flash

macOS Sierra ile Adobe Flash’a Bir Darbe Daha!

Yeni masaüstü işletim sistemi macOS Sierra’da bu yönde adımlar atan Apple, Safari 10’da Flash’ı varsayılan olarak devre dışı bırakıyor. Flash içerik çalıştırılmak istendiğinde mutlaka üzerine tıklanması ve Flash içeriğin kullanılması için izin verilmesi gerekiyor. Tabii ki öncelikle Adobe Flash eklentisinin de macOS‘a kurulması gerekli. Eklenti yüklendikten sonra bile varsayılan olarak aktif hale gelmemesi Apple’ın kullanıcıları tamamen Flash’tan uzaklaştırmaya çabası olarak görülebilir. Yakın gelecekte web ortamında Flash içeriklerin giderek HTML 5‘e bırakacağını söyleyebiliriz.

Kaynak
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.