| Telefonunu Dikizleyen Adama Sinirlenince Özel Bir Gözlükle Görülebilen |

Telefonunu Dikizleyen Adama Sinirlenince Özel Bir Gözlükle Görülebilen Ekran Geliştiren Diyarbakırlı Telefoncu

11 May

telefonunu-dikizleyen-adama-sinirlenince-ozel-bir-gozlukle-gorulebilen-ekran-gelistiren-diyarbakirli-telefoncu

40 yaşındaki Diyarbakırlı telefoncu Celal Göger, cep telefonlarının ekranlarını özel bir gözlükle görünmesini sağlayan yeniliğe imza attı.

İstanbul’da tramvayda giderken cep telefonunun ekranına uzun süre bakan bir kişiye sinir olan Celal Göger, bunun üzerine ‘özel bir gözlük’ yardımıyla görülebilen ekran geliştirdi. Yaklaşık 4 aylık bir çalışmanın ürünü olan ekranın ancak gözlük takıldığında görülebildiğini belirten Görger, amacının Diyarbakır’ın yalnızla çatışmalarla değil bilimle de anılması olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde cep telefonu bayiliği ve tamiratı yapan Göger, iş toplantısına katılmak üzere 4 ay önce İstanbul’a gittiğini, tramvaydayken cep telefonundan maillerini kontrol ettiği sırada birisinin sürekli olarak telefonunun ekranına bakmasından rahatsız olmasından dolayı 4 ay süren bir çalışmayla bu ekranı geliştirdiğini söyledi.

telefonu-dikizleyenlere-careTasarladığı özel bir gözlükle ekranın görülebildiğini söyleyen Göger, bu buluşun aynı dertten muzdarip birçok kişiyi rahatlatacağını belirterek şunları söyledi:

Toplu taşıma araçlarında seyahat edenlerin akıllı cihazlarıyla işlem yaparken başkası tarafından yaptıkları işlemin gözükmesini haklı olarak istemeyeceklerini düşünerek bu konuda çalışmaya başladım. Cep telefonda işlemci ile ram’in arasına yazılım yüklü bir chip koyarak ekrandaki menünün görünmez hale gelmesini sağladım. Telefon ekranı bakıldığında menü görünmüyor ve bembeyaz. Buna bağlantılı olarak bir gözlüğün her iki camının üzerine birer chip yerleştirdim. Gözlüğün numaralı olup olmaması fark etmiyor. Bu gözlükle telefon ekranına bakıldığında menü normal telefondaki gibi görünüyor ve istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz. Şu anda işin başındayım. Bana göre bu uluslararası boyutta bir buluş. Normal olarak bakıldığında görünmez halde olan cep telefonu ekranındaki menü, gözlüğü takanlar tarafından görülebiliyor. Destek verilirse yakın zamanda gözlüğe takacağım bir on-off düğmesiyle cep telefonu ekranındaki menünün görünüp görünmemesini sağlayacak bir sistem geliştireceğim. İstenildiğinde gözlükteki bu düğmeye basılarak bluetooth kullanılarak anında cep telefonu ekranındaki menünün görünür veya görünmez olması sağlanabilecek. Yani telefon ekranındaki menünün görünüp görünmemesi telefonu kullanan kişinin elinde olacak.

diyarbakirli-mucitAynı ekranın tablet, bilgisayar ya da TV’ye de uyarlanabileceğini söyleyen Göger, “Televizyonda izlediğiniz kanal ve filmi kimse görmeden gözlük takarak izleyebilirsiniz. Tablet, cep telefonlarınızla işlem yaparken veya televizyonda film izlerken başkaları bu ekranları bembayaz görecek. Destek alırsam yakında yollarda kişilerin ellerinde ekranı bembeyaz olan telefonları sık kullanmaya başladıklarını görebiliriz. Önce kahvede denedim. Bembeyaz görünen telefon ekranında gözlük takıp sürekli işlem yaptım. Diğer vatandaşlar bakıp merak etti. ’Ekranda bir şey yok deli misin ne yapıyorsun?’ dediler. Gözlük taktıklarında şaşırıp kaldılar ve bu telefonların ne zaman piyasaya çıktığını sordular. Yazılım dosya haline getirip patent için başvurmayı düşünüyorum. Patent alırsam üretime geçeceğim. Şu anda bir gözlüğü 3 dolara mal ediyorum. Telefona yüklediğim yazılımla birlikte toplamda 4 dolar ediyor. Ama ikinci safhaya yani bluetooth ile tek düğmede görünür veya görünmez hale getiren son aşamaya gelindiğinde ise gözlüğün fiyatı 10 doları bulacak. 10 dolarlık gözlüğü kullanarak telefonun ekranındaki menünüsü görünür veya görünmez hale getirebiliyorsunuz” dedi.
diyarbakirliEğer fırsat verilirse tomografiye gerek duyulmadan insan vücudundaki tıkalı damarların görülmesini sağlayacak bir gözlük yapmak istediğini belirten Göger, en büyük hedefinin ise CERN’de görev yapan Türk profesörlerin kendisine davet göndermesi olduğunu söyledi.
Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.