İstanbul’un otopark sorununa ‘dolap’lı çözüm

23 May

otopark-cozumu

İSPARK, Mekanik ile Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ve Dönme Dolap Park projeleriyle park kapasitesini arttırıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK,teknolojik otoparklar sayesinde araç kapasitelerini iki katına çıkartıyor. Kent genelinde araç yoğunluğunun fazla olduğu noktalarda vatandaşların otopark yeri bulma sıkıntısına çözüm sunuyor.

İKİ KATI ARAÇ PARK EDİLİYOR

İSPARK tarafından günlük araç girişleri ve parklanma verileri incelenerek otoparkların yetersiz olduğu yerler tespit ediliyor. Araç yoğunluğu fazla olan kapasitesi düşük otoparklarda araçların park edeceği mevcut alanlar sistem sayesinde genişletiliyor. İki araçlık alana sekiz, dört araçlık alana ise 24 araç bu sistemle park ediliyor.

İSPARK, Mekanik ve Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ile Dönme Dolap Park projelerini,Eminönü açık otoparkı, Cihangir katlı otoparkı, Eski Salı Pazarı otoparkı, Kadıköy İSKİ otoparkı, Kadıköy Faik Bey yol üstü otoparkı, Bezmialem açık otoparkı, Eminönü Mercan açık otoparkı, Maslak açık otoparkı, Darüşşafaka katlı otoparkı, Haznedar katlı otoparkı, Merter katlı otoparkı, Eminönü açık otoparkı, Hacıosman katlı otoparkı, Kartal açık otoparkı ve Cihangir katlı otoparkında hayata geçirdi. Otoparklara kurulan sistemler sayesinde kapasite artırılarak bin 200 aracın daha parklandırılması sağlandı.

Teknolojik sistemlerle sürücüler, ortalama 2 dakikada aracını park ederken zaman kaybından ve trafik stresinden kurtuluyor.

OTOPARK KAPASİTESİ ARTTIRILACAK

Kent genelinde trafiğin yoğun olduğu yerlerde ve dar alanlarda yeni sistemler devreye alınacak. İSPARK sürücülerin yoğun olarak kullandığı merkezlerde teknolojik otopark sistemlerini yaygınlaştıracak. Bin araçlık alana 2 bin 500 aracın park edilebilmesi amacıyla otomatik yarı otomatik ve dönme dolap park sistemleri hayata geçirilecek.

YARI OTOMATİK OTOPARK NASIL ÇALIŞIYOR?

Mekanik ve Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ve Dönme Dolap Park adını taşıyan yeni proje ile sürücüler iki dakika içerisinde araçlarını park ediyor. Bu sayede hem zamandan hemde yerden tasarruf ediliyor. İlk etapta trafik yoğunluğu yüksek bölgelerde hayata geçirilen yeni proje, şu ana kadar 1200 aracın daha rahat bir şekilde park yapmasına yardımcı oldu.

İŞTE PROJELERİN HAYATA GEÇECEĞİ YERLER

Eminönü açık otoparkı
Cihangir kapalı otoparkı
Eski Salı Pazarı otoparkı
Kadıköy İSKİ otoparkı
Kadıköy Faik Bey yol üstü otoparkı
Bezmialem açık otoparkı
Eminönü Mercan otoparkı
Maslak açık otoparkı
Darüşşafaka katlı otoparkı
Haznedar katlı otoparkı
Merter katlı otoparkı
Hacıosman katlı otoparkı
Kartal açık otoparkı

Kent genelindeki trafik yoğunluğuna çözüm olması için hayata geçirilen proje ile bin araçlık alana 2500 araç park edilebilecek.

Kaynak