İnsan beyninin kapasitesi açıklandı!

23 Oca

Bilim insanları, insan beyninin kapasitesini hesaplamayı başardılar.

insan-beyin-kapasitesiİnsan beyni gerçekten yeryüzündeki en karmaşık şeylerden birisi. Muhteşem bir yapıya sahip olan insan beyni her gün yeni şeyleri depolayabiliyor ve zamanı geldiğinde bu öğrendiğiniz şeyleri hatırlamanıza olanak sağlıyor. Peki insan beyninin bir sınırı var mı? İnsan beyni ile ilgili çalışmalarını sürdüren bilim insanları bugün, insan beyninin kapasitesini açıkladılar.

ABD’li bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, insan beyni daha önce düşünülene göre 10 katı daha fazla depolama kapasitesine sahip. Belirtilene göre insan beyninin kapasitesi, anıları saklamaktan sorumlu beyin bağlantıları sinapslar ile hesaplanabiliyor. Bilim insanlarının yeni keşfine göre bu sinapsların her biri 4.7 bit’lik bilgi saklayabiliyor.

Bu da insan beyninin toplam kapasitesinin 1 petabayt yani 1,000,000,000,000,000 bayt olduğu anlamına geliyor!

Bu keşif ile ilgili Salk enstitüsü profesörü Terry Sejnowski, bunun nörobilim alanında gerçek bir bomba olduğunu söylüyor. Bunun yanında Sejnowski, hipokampal nöron fonksiyonunun nasıl düşük enerjiyle yüksek hesaplama gücüne sahip olduğunun anlaşılması için anahtar bir keşif yaptıklarını söyledi.

Bu keşif ile birlikte, ilerleyen dönemde bilim insanları ve mühendisler çok daha güçlü ancak çok daha az enerji tüketen bilgisayarlar geliştirebilecekler.

Kaynak:http://www.teknokulis.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.