B SINIFI EHLİYET İLE KULLANILABİLECEK MOTOSİKLETLER

13 Tem

Otomobil ehliyeti ile yasal olarak kullanabileceğiniz motosikletler

A1 sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek motosikletler yazımız çok ses getirdi ve yeni ehliyet yönetmeliği ile beraber birçok insanın haberdar olmadığı bu konuyu aydınlatmak istedik.

Şimdi yeni gelen ehliyet yönetmeliği ile beraber B ehliyeti ile “M” yani Moped sınıfı motosiklet kullanabiliyorsunuz. Moped sınıfı 50cc hacmi ve 45 km/s hızı geçmeyen motosiklet demektir. 50cc diyip küçümsemeyin, eğer ufak veya istanbul gibi trafiğin kilit olduğu bir şehirde oturuyorsanız bütün işlerinizi pratik şekilde görebilecek bir motosiklet demektir.

Bu sınıf kimlerin işine yarar?

Evi ile işi arasında çok uzun mesafe olmayan ve şehir içinde market alışverişi, cafeye veya sahile gitme amaçlı kullanmak için arabanın pratik olmaması sebebiyle motosiklet almak isteyipte ehliyet gerektirmesinden dolayı heveslerinden vazgeçen insanlara yarar. Elimizde çok fazla seçenek yok fakat olanları biraz sayalım.

Honda Today 50 (SIFIRI BULUNMAMAKTA)

Küçücük içi dolu turşucuk bu motosiklette herşey minimal. 3.8 beygirlik motoru eğer ağır değilseniz sizi her yokuştan çıkartır. İri bir birey değilseniz iki kişi rahatça binebilirsiniz. Özellikle Antalya çevresinde ciddi tutulmuş olan bir model. Ortasının düz olması ve bagajına kask sığabilmesiyle öne çıkıyor. Arkasına isterseniz çanta takabileceğiniz bir demiri de mevcut.

 

Kymco Agility 50 (SIFIRI BULUNMAMAKTA)

Tayvanlı Kymco’nun 125’lik modeli ile aynı özellikleri taşıyan 50cc hacme sahip güzel bir scooterı. Önde disk frene sahip ve 12 inçlik geniş denebilecek lastiklere sahip olması onu yol tutuş ve güvenlik bakımından çok öne çıkartıyor. Ayrıca artçının bineceği kısım katlanarak bel desteği olarak kullanılabiliyor ki bu da bulunmaz bir nimet. Önünün düz ve bagajının nispeten büyük olması da büyük bir artı. Bana göre bu sınıftaki en iyi motosiklet.

 

Asya Polo 50 (2.750 TL)

Çin menşeili, ucuz olması ile öne çıkan bir motosiklet. Ortasının düz olması sayesinde yük taşıyabilirsiniz. Gerçekte gördüm o kadar da kötü durmuyor. Ayağınızı yerden kesmek için alınabilir bir model. Sıfır alacağınız için 2 yıl garantili olması da cabası…

Mondial Revival 50 (3.045 TL)

Diğer Çinli akranlarından daha kaliteli malzeme ve daha güzel tasarım faktörleri ile öne çıkıyor. Disk freni ve ortasının düz olması artı olarak haneye yazılabilir. Tasarımından dolayı Vespa zannedenler bile oluyor. 3 beygirlik motoru sizi sağa sola götürmeye yetecektir…

 

Kanuni Pony 50 (2,614 TL)

Çok tutulan Honda Today’in birebir çinli kopyası denilebilir. Büyük ihtimalle Honda, Today 50’nin üretimini bitirdikten sonra bu modelin üretim bandını gidip çinlilere sattıktan sonra ortaya bu çıktı. Zira kablo bağlanma yerleri dahi birebir aynı. Uygun fiyatıyla ikinci el Today 50 almak yerine tercih edilebilir. Bu arada motor gücü 3.5 beygir.

KAYNAK