| ATM Cihazına Yerleştirilen Sinsi Düzeneği Güvenlik Uzmanı Ortaya Çıkardı |

ATM Cihazına Yerleştirilen Sinsi Düzeneği Güvenlik Uzmanı Ortaya Çıkardı!

27 Haz

atm-hirsizligina-karsi-kartinizi-nasil-korursunuzATM’lere yerleştirilen düzenekler ile yaplan kredi kartı hırsızlıklarına karşı nasıl korunabilirsiniz? İnternete düşen bir video, hırsızlık yöntemlerinin ne kadar basit ama sinsi olduğunu gösteriyor.

ATM’lere yerleştirilen düzenekler ile yapılan kredi kartı hırsızlıklarına dair haberleri eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Bankalar ve güvenlik şirketleri bu tür girişimlere karşı yöntemler geliştirmeye devam etse de hem ülkemizde hem de dünyada ATM üzerinden kredi kartı hırsızlıkları devam ediyor…

 Gizli Kart Kopyalayıcılar Nasıl Fark Edilir?

YouTube’a eklenen yeni bir video, Avusturya’nın başkentiViana’da çekilmiş. Şehrin merkezindeki bir ATM’ye eklenen düzeneği ortaya çıkaran güvenlik araştırmacısı  Ben Tedesco, kart kopyalacı cihazın nasıl fark edilebileceğini de aktarıyor.

Nelerden Şüphelenmeliyiz, Nereleri Kontrol Etmeliyiz?

Videoyu izlediğinizde ATM’nin kredi kartı giriş bölümüne eklenen cihazın aslında nasıl basit bir tuzak olduğuna şaşıracaksınız. Güvenliğiniz için şüphelenmeniz gereken nokta ise dışa doğru kart modülü olan ATM’lerde kart modülünün çevresine bir göz atmak. Gerçekten ATM’nin bir parçası mı yoksa sonradan takıldığına dair izler bulunuyor mu? Bunu kontrol ettikten sonra modülü yerinden çıkartmak için güçlü bir şekilde oynatmaya çalışabilirsiniz. Eğer modül sağlam ve yerinden kıpırdamıyorsa o modülün üzerinde kart kopyalayıcı yoktur. Aksi durumda videoda olduğu gibi kopyalayıcıyı çıkarmanız oldukça basit.

Kaynak

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.